Oto Tavan Döşemesi Nasıl Değiştirilir ?

bashqan

Administrator
Yönetici
31 Ara 2019
34
0
6
27
İstanbul
sekerciotokumas.com
Aracınızdaki eski veya sarkan bir tavan kaplaması çirkin ve sinir bozucu olabilir. Neyse ki, doğru malzemelere sahipseniz çok fazla sorun yaşamadan yepyeni bir tavan kumaşına sahip olabilirsiniz. Otomobilin tavan levhasını yerinde tutan tüm aksesuarları çıkararak başlayın. Daha sonra tavan döşemesi levhasını çıkarabilir ve eski malzemeyi sökerek yenisini kaplayabilirsiniz.

Emniyet kemeri, aydınlatma lambası, tutamaçları ve diğer aksesuarları çıkarın. Tavan döşemesine bağlı aksesuarları çıkarmak için bir tornavida kullanın. Onları bir kenara koyun ve vidalarını veya cıvatalarını yanlarında tutun, böylece daha sonra tekrar takabilirsiniz.

2019-12-31 18-24-08 ekran görüntüsü.png


Panelleri dikkatlice kaldırarak çıkarın. Yan kaplama panelleri tavan döşemesinin hemen altındaki plastik kaplamalardır. Panellerin kenarlarını kaldırmak için ellerinizi veya bir tornavida kullanın. Klipslerinden çıkana kadar yavaşça çekin. Aracın önündeki, arkasındaki ve yanlarındaki panellerini sökün.

Döşeme panellerindeki bağlantı elemanları kolayca kırılabilir veya kopabilir ve değiştirilmesi zor olabilir, bu yüzden dikkatlice çekin. Panelleri bir kenara koyun ve yeni tavan döşemesini yerleştirdikten sonra tekrar takabilmeniz için düzenli tutun.

2019-12-31 18-34-59 ekran görüntüsü.png


Tavan döşemesi levhasının bir tarafını panellerin üstünden çekin. Çıkardığınız panellerin hemen üstünde, tavan döşemesi levhasının aracın yanıyla buluştuğu bir kıvrım yeri arayın. Tavan döşemesinin bir tarafını kaldırmak için ellerinizi veya bir tornavida kullanın, böylece aşağı çekmek için bir kavrama yeri elde edebilirsiniz.

2019-12-31 18-43-55 ekran görüntüsü.png


Tavan kaplamasını araçtan çıkarın. Panelin gevşettiğiniz tarafından aşağı çekmek için her iki elinizi de kullanın. Tavan döşemesi levhasını aracın tavanından tamamen ayrılana kadar aşağı çekmeye devam edin. Tahtayı araçtan çıkarın ve masa veya zemin gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Levhayı aracın kapısından geçirecek şekilde çevirin.

2019-12-31 18-51-52 ekran görüntüsü.png


Eski tavan kumaşını tavan levhasından çıkarın. Tavan döşemesi kumaşının bir köşesini tutup dikkatlice çekip çıkarın. Tahta üzerindeki köpük taşıyıcı, siz kumaşı çıkardıkça levhaya yapışmış kalabilir. Tüm kumaş çıkarılana kadar çekmeye devam edin. Kumaşın tahtaya nasıl ve nereye sarıldığına dikkat edin, böylece yeni kumaşı benzer bir şekilde yeniden kaplayabilirsiniz. Kumaşı çekmek için çabuk veya sarsıntılı hareketler kullanmayın, aksi takdirde yırtılabilir ve çıkarılması zorlaşabilir.

2019-12-31 18-56-50 ekran görüntüsü.png


Eski süngeri bir tel fırça ile kazıyın. Tavan kaplaması levhasında çok sayıda küçük köpük ve yapışkan bulunur. Levhaya yapışmış tüm eski sünger parçalarını çıkarmak için kazıma yapın. Çok sert kazımamaya dikkat edin. Küçük sünger parçalarını çıkarmak için zımpara kağıdı da kullanabilirsiniz.

2019-12-31 19-02-44 ekran görüntüsü.png


Küçük parçaları çıkarmak için tavan döşemesi panelini vakumlayın. Elektrikli süpürge üzerindeki hortum bağlantısını kullanın ve tavan döşemesi panelinin tüm yüzeyinden geçirin. Vakum, taktığınız yeni panelin yapışmasını etkileyebilecek tüm küçük gevşek sünger ve kalıntı parçalarını emecektir.

2019-12-31 19-06-09 ekran görüntüsü.png


Araç tavan döşemeleri için yapılmış kumaş kullanın. En iyi uyum ve bağ için doğru malzemeyi kullandığınızdan emin olun, böylece kumaş aracınızda zamanla sarkmaz. Araçlarda meydana gelen sıcaklık dalgalanmaları diğer malzemelerin sarkmasına neden olabilir. Oto tavan kumaşını sitemizde bulabilirsiniz.

2019-12-31 19-10-12 ekran görüntüsü.png


Yeni tavan kumaşını panelin üzerine yerleştirin. Yeni kumaşı alın ve panelin üzerine koyun. Tavan kaplaması panelinin kenarlarında asılı çok fazla malzeme olacaktır. Kumaşı düz duracak şekilde düzeltin.

2019-12-31 19-13-55 ekran görüntüsü.png


Kumaşın yarısını kendi üzerine katlayın. Kumaşın bir kenarını alın ve panelin yarısı açığa çıkacak şekilde malzemeyi kendi üzerine katlayın. Malzemenin düz durması için kumaşı düzleştirin. Bir seferde bir yarım çalışmak yeni kumaşı kaplamayı kolaylaştırır.

2019-12-31 19-16-05 ekran görüntüsü.png


Açıkta kalan levhaya ve kumaşa bir miktar yapıştırıcı püskürtün. Sprey yapıştırıcı, tutkal benzeri, başka bir yüzeye yapışması için bir yüzeye püskürtülebilen endüstriyel bir bağlama maddesidir. Püskürtme yapıştırıcısını iyice çalkalayın, ardından açık tavan paneline ince, eşit bir tabaka uygulayın. Ardından, alt tarafı kaplanacak şekilde yapıştırıcıyı katlanmış kumaşa püskürtün. Sprey yapıştırıcıyı tavan döşemesi ve kumaşın yüzeyinden yaklaşık 0,30 m uzakta tutun. Yapıştırıcıyı püskürtmek için eşit, ileri ve geri hareketleri kullanın. Sprey yapıştırıcıyı sitemizde bulabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

bashqan

Administrator
Yönetici
31 Ara 2019
34
0
6
27
İstanbul
sekerciotokumas.com
2019-12-31 19-19-02 ekran görüntüsü.png


Kumaşı panele yerleştirin ve düzeltin. Tavan kumaşını açın ve tekrar panele yerleştirin. Kumaş ile panel arasındaki kırışıklıkları veya kabarıklıkları düzeltmek için ellerinizi kullanın, böylece pürüzsüz ve tutarlı olur. Kırışıklıkları gidermek için panelin kenarına doğru çekin. Tamamen düz olması için kumaşı gergin hale getirin.

2019-12-31 19-23-57 ekran görüntüsü.png


Diğer yarıyı yukarı çekin, yapıştırıcıyı uygulayın ve levhaya kaplayın. İşlemi kumaşın diğer yarısı ile tekrarlayın. Kendi üzerine geri katlayın, levhaya ve kumaşa yapıştırıcıyı püskürtün, ardından kumaşı tekrar levhaya koyun. Kırışıklıklar olmaması için malzemeyi düzeltmek için ellerinizi kullanın. Malzemeyi fazla da germeyin. Tavan kumaşını, kenarından 2-3 cm sarkacak şekilde kesin. Kumaşı alın ve tavan döşemesinin yanlarından katlayın. Fazla kumaşı kesmek için bir makas kullanın.

2019-12-31 19-29-23 ekran görüntüsü.png


Kenarları levhanın diğer tarafına yapıştırın. Yapıştırıcıyı levhanın kenarına ve malzemeyi kestikten sonra kalan 2-3 cm lik kumaşa püskürtün. Kumaşı panelin yan tarafına sarılacak şekilde katlayın. Düzeltmek için ellerinizi kullanın. Katlanmış kumaş, malzemenin levhaya daha iyi bağlı kalmasını sağlayacaktır.

2019-12-31 19-32-28 ekran görüntüsü.png


Aksesuarların deliklerini kapatan kumaşta delikler açın. Işık veya ayna gibi aksesuarların yerleştirildiği delikleri örten kumaşı düzeltmek için bir maket bıçağı veya tıraş bıçağı kullanın. Kumaşı kenarla aynı hizada olacak şekilde kesin. Tavan döşemesi levhasında aksesuarları takmak için kullanılan deliklerin hepsini açın, böylece doğru şekilde takabilirsiniz.

2019-12-31 19-35-12 ekran görüntüsü.png


Levhayı araca yerleştirin. Levhayı çevirin ve kumaş tarafı dışa bakacak şekilde aracın içine yerleştirebilmeniz için döndürün. Paneli, orijinal konumuna geri takabilmeniz için, olabilecek herhangi bir aksesuarı taşıyın. Tavan döşemesini bükmemeye veya çizmemeye dikkat edin.

2019-12-31 19-37-23 ekran görüntüsü.png


Döşeme ve aksesuarları yerine takın. Paneli çıkarmak için siperlikleri, ışıkları, tutma kollarını ve çıkardığınız diğer aksesuarları değiştirin. Yeni tavan döşemesinin sıkıca tutulması için vidaların veya cıvataların sıkı ve sabit olduğundan emin olun.
 
Son düzenleme: